• Region Athlete of the Year
 
Year
Region
Member
Male Athlete
Female Athlete
1997
1
Deer Park
 
Debra Culp
1997
1
Deer Park
Ryne Elfstrom
 
1997
4
Haltom City
 
Sherri May
1997
4
Mineral Wells
Tavis Harvey
 
1997
5
Lorena
 
Rachal Roessler
1997
5
Temple
Ramonce Taylor
 
1997
7
Carrollton
 
Lauren Duranso
1997
7
Commerce
Jeff Tavener
 
1998
1
Deer Park
 
Jordan Mobley
1998
1
Missouri City
Ozzie Young
 
1998
11
Austin
 
Malinda Lavy
1998
4
The Colony
Jonathan Carey
Amber Magness
1998
5
Bryan
Daniel Karkoska
 
1998
5
College Station
 
Kallie Pence
1998
6
Tyler
Joe Francis
Cristel Erickson
1998
7
Carrollton
Jake Jackson
 
1998
7
Irving
Kelly Sturdy
Kelly Sturdy
1998
8
Abilene
Jake Warren
 
1998
9
Lubbock
Edward Hernandez, III
 
1999
1
Conroe
Samson Taylor
 
1999
1
Tigerbelles Track
 
Omarro Gilmore
1999
11
Austin
Casey Ramos
 
1999
4
Grapevine
Daniel LaCava
 
1999
4
Mineral Wells
 
Jennifer Holyfield
1999
5
Bryan
 
Sara Broussard
1999
5
College Station
Sean O'Shea
 
1999
7
Lancaster
Timothy Moss
 
1999
7
Plano
 
Rachel Oslin
1999
9
Lubbock
Joseph Rosendo, Jr.
 
2000
1
Freeport
Ryan Barcot
 
2000
1
R & R Aquatics
 
Chandra Grosser
2000
11
Austin
James Kirkland
 
2000
15
San Antonio
Oscar Diaz
Caitlin Simmons
2000
16
Corpus Christi
Jason Cox
Jessica Curiel
2000
17
El Paso
Mike Zapata
 
2000
4
Mineral Wells
Stephen Watson
 
2000
4
Weatherford
 
Samantha Bennett
2000
5
College Station
Sean O'Shea
Stacie O'Shea
2000
7
Irving
Cassie Taylor
Cassie Taylor
2000
7
Rockwall
Matt Cefalu
 
2001
1
Beaumont
Ivory Williams
 
2001
1
League city
 
Morgan Luksa
2001
17
El Paso
Omar Alba
Shirley Acosta
2001
5
Huntsville
Richard Smith
 
2001
5
Temple
 
Stephanie Beyelia
2001
7
Greenville
 
Marcus Sedberry
2001
7
Rowlett
 
Jennifer Weier
2002
1
Deer Park
Blake Bonnin
Jordan Mobley
2002
5
College Station
Brett Cast
Robyn Miller
2002
7
Rockwall
Durrell Coleman
 
2002
7
Sherman
Dreu Harris
Dreu Harris
2003
1
Galveston Housing Authority
Shai Fields
 
2003
1
R & R Aquatics
 
Jessica Roth
2003
17
El Paso
Bobby Thomas
Nikki Gomez
2003
5
College Station
Austin Edelmon
Stacie O'Shea
2003
7
Carrollton
Luke Sullivan
 
2003
7
Greenville
 
Jocelyn Browning
2003
8
Abilene
Antonius Curtis
 
2004
1
Missouri City
 
Amanda Materre
2004
1
R & R Aquatics
Nicholas Ward
 
2004
17
El Paso
 
Jessica Powell
2004
3
Cedar Park
Thomas Gash
 
2004
3
Cedar Park Classic Track
 
Ashley Isham
2004
4
Lewisville
Jeff Rayome
 
2004
5
College Station
Sean O'Shea
Stacie O'Shea
2004
7
Carrollton
Shawn Holmes
 
2005
1
Beaumont
Marvin Payne
 
2005
1
Galena Park
 
Franchelle Hill
2005
16
Corpus Christi
 
Kirsten Ericksen
2005
3
New Braunfels
Sean Duckworth
Katie Ogg
2005
5
Temple Flyers Track Club
Harry Sheppard
Jazzmen Ortiz
2005
7
Carrollton
 
Alison Renfro
2005
7
Rockwall
Durell Coleman
 
2005
8
Abilene
Antonius Curtis
Carly Czabo
2006
1
Baytown
Thomas Bates
 
2006
1
R & R Aquatics
 
Harmony Lynn D'Antoni
2006
17
El Paso
Grant Wilkinson
Lizette Heredia
2006
3
Boerne
Adam Cashion
 
2006
3
New Braunfels
 
Hannah Rose Duvall
2006
5
Temple Flyers
Chris Anguiano
Jenny Pekar
2006
7
Carrollton
Bobby MacIntyre
Kylie Johnson
2007
1
Deer Park
 
Hannah Booher
2007
1
Lake Jackson
Cody Armstrong
 
2007
10
San Angelo
Bryce Dierschke
Audrey Evans
2007
16
Corpus Christi
Paul Freeman
Bianca Flores
2007
17
El Paso
Wright Stanton, IV
 
2007
3
Boerne
Austin Ley
 
2007
3
Hutto
 
Dasia Johnson
2007
4
Mansfield PARD
Nicolas Thomas
 
2007
4
Southlake PARD
 
Erica Anderson
2007
5
Temple Flyers Track & Field Club
Tevin Reese
 
2007
5
Waco
 
Tontyana Sanders
2007
7
Greenville
Ty Stogsdill
 
2007
7
Plano
 
Maria Yienger
2007
8
Wichita Falls
 
Taylor Stolt
2008
1
Conroe
 
Alyssa Smith
2008
1
Freeport
Forrests Hughes
 
2008
3
Hutto
Christopher Ryan Pisella
Ilissa Riley-Jaggers
2008
4
Mansfield/Arlington
Marchie Murdock
Taylor Coleman
2008
5
Killeen
Daniel Cole
 
2008
5
Waco
 
Kobi Gill
2008
7
Allen
 
Amber Bassett
2008
7
Whitesboro
Hayden Baillio
 
2009
1
Lake Jackson
 
Nicole Nguyen
2009
1
R & R Aquatics
Matt Tomas
 
2009
3
Boerne
 
Cindy McQuaide
2009
3
New Braunfels
Tyler Buck
 
2009
4
Grapevine
 
Jenny Maxwell
2009
4
Mansfield
Domingo Castillo
 
2009
5
Crawford Athletes in Action
Chase Rathke
 
2009
5
Team Supreme Youth Track
 
Alexus Daniels
2009
7
Carrollton
Travis Mayfield
 
2009
7
Plano
 
Micayla Morgan
2009
8
Abilene
 
Lauren Fairchild
2009
8
Wichita Falls
Brandon Sheppard
 
2010
1
Lake Jackson
Logan Sheffield
 
2010
1
Red Wave Swim Team
 
Kari Ann Wilkins
2010
3
Boerne
 
Kendall Gray
2010
3
Round Rock
Jaden Maul
 
2010
5
Texas Tumblers Gymnastics
 
Esmeralda Garcia
2010
5
Waco
Masten Green
 
2010
7
Plano
Austin Chambers
 
2010
7
Prosper Jackrabbits Track Club
 
Jaevin Reed
2011
1
Deer Park
Bryson Thompson
 
2011
1
Lake Jackson
 
Vivie Tran
2011
3
Boerne
 
Rachel Nolen
2011
3
Hutto
Brandon Douglas
 
2011
4
Mansfield
 
Alexus Wilhite
2011
4
Weatherford
Steve Wood
 
2011
5
Crawford Athletes in Action
Cody Villa
Ann-Marie Dunlap
2011
7
Allen
 
Ashley Bassett
2011
7
Plano
Alex Segesta
 
2011
8
Cool Runnings Track & Field
Taylor Bos
Kaitlyn Callaway
2012
1
Lake Jackson
 
Molly Kuettel
2012
1
Red Wave Swim Team
Conner Blaine Williams
 
2012
16
Elite Feet Track Club
Edward Ortiz, Jr.
 
2012
16
Victoria
 
Maddison Stanush
2012
3
Kyle
Jose Vasquez
 
2012
3
New Braunfels
 
Katelyn Gilcrease
2012
4
Granbury
Brad Kade
 
2012
4
Watauga
 
Aminata Ka
2012
5
Crawford Athletes in Action
Zane Mach
 
2012
5
Crawford Athletes in Action
 
Ann-Marie Dunlap
2012
7
Allen
Gilson Umunnakwe
 
2012
7
Ferrari Speed Track Club
 
Aliyah Blake
2013
1
R & R Aquatics
Sean Mangel
 
2013
1
Texas Academy of Acrobatics & Gymnastics (TAAG)
 
Adrianna Kenebrew
2013
3
Boerne
 
Lauren Roberts
2013
3
Boerne
 
Lauren Roberts
2013
3
New Braunfels
Cade Criddle
 
2013
3
New Braunfels
Cade Criddle
 
2013
4
Mansfield Express Track Club
Vishal Singh
 
2013
4
Weatherford PARD
 
Gabby Huggins
2013
5
Crawford Athletes in Action Track Club
 
Ann-Marie Dunlap
2013
5
Waco PARD
Quentin Dancer
 
2013
7
Denison
 
Jaydan Hunt
2013
7
Happy Feet Running Track Club
Trace Greer
 
2014
1
El Campo Red Wave
 
Hope Williams
2014
1
Galena Park
Johnathon Thomas
 
2014
3
Boerne
Derek Nasis
Riley Scheidt
2014
4
Pilot Point Track Club
 
Addison Hite
2014
4
Weatherford
Adison Feriend
 
2014
5
Franklin Track Club
Caleb Eagans
 
2014
5
Team Crawford
 
Ann Marie Dunlap
2014
6
Houston County Panthers
Jordan Washington
 
2014
6
Northeast Texas Track
 
Autumn Jackson
2014
7
Allen
Mason Gibson
 
2014
7
Farmers Branch
 
Courtney Newman
2015
1
El Campo Red Wave
 
Camryn Jansky
2015
1
Lake Jackson
Myles de Valcourt
 
2015
3
New Braunfels
Nathaniel Beckman
Paislee Conder
2015
4
Keller
 
Julia Black
2015
4
Pilot Point Track Club
Grayson Larson
 
2015
5
Central Texas X-Treme Track Club
Ivan Solis
Hannah Dillard
2015
5
Copperas Cove
 
Micah Anderson
2015
5
Waco
Wilbert London, III
 
2015
7
North Texas Jackrabbits Track Club
 
Camryn Brown
2015
7
Whitesboro
Jeffrey “Nic” Butts
 
2016 1              Beaumont Track Club   Jayla Franklin
2016 1              Deer Park Robert Maximus Gonzalez  
2016 2              Edinburg Edward Guzman  
2016 3              New Braunfels Garnett Gonzales Nicole Metzger
2016 5             Killeen Hunter Cox Madalyn Martinez
2016 7             Forney   Gregriana Blake
2016 7             Allen Cameron Corhen  
2016 9            Amarillo Severo Lopez Mallory Wyatt